×
Zavolejte nám: +420 603 214 301
×
Napište nám

Jak se srovnat s neúspěchem v podnikání?

14. 08. 2018

Kdo nezažil, co to je, ocitnout se přes noc na mizině, jen těžko pochopí pocity, které takový podnikatel zažívá. Často slýcháme výkříky hospodských kecálistů, či povýšených úřadníků, kteří nikdy v životě nepodnikali, že "kdo to neumí, ať nepodniká...", "stejně to jsou (podnikatelé) všechno zloději", a pod. Ovšem - marná sláva - Hlas lidu je hlasem Božím...
Protože "nepodnikatelů" je ve společnosti většina, popřávají těmto lidem nejen politici, ale obecně všichni, kdo jsou na politickém systému existenčně závislí, jejich hlasům více sluchu a předhánějí se, kdo bude k (nejen těm neúspěšným) podnikatelům přísnější a nesmiřitelnější. Samozřejmě se nezastáváme podvodníků, kteří např. vyberou od babiček zálohy na výměnu oken a pak s nimi upláchnou. To jsou ovšem obyčejní podvodníci, kteří nemají s podnikateli nic společného.


Kdo jsou tedy vlastně podnikatelé?


Podnikatel je člověk, který zpravidla touží po nezávislosti. Současně musí být tak trochu snílek a mít svoje vize a plány. Netouží po klidné kanceláři a pravidelné výplatě, netouží být zaměstnancem ČEZu, Googlu, či Facebooku - a plnit jako (byť dobře placený) zaměstnanec, podnikatelské sny někoho jiného. Podnikatel touží po svém osobním uspěchu. Takoví lidé jsou pro každý systém, který vykazuje rysy oligarchického socialismu (jak jej příznačně pojmenoval G. Orwell ve svém románu "1984"), vždy velmi podezřelí.
Podnikatelé bývají pravda hodně egoističtí. Musí být. Jinak by se nedokázali prosadit tváří v tvář konkurenci, ani byrokratickému státnímu aparátu jako takovému. Proto se obtížně sdružují do různých podnikatelských uskupení, či politických stran, prostřednictvím kterých by dokázali účiněji působit na politický systém a prosazovat tak lépe svoje zájmy. (Až v poslední době, kdy už tlak na podnikatele vygradoval do neúnosných rozměrů, vidíme pokusy tyto lidi nějakým způsobem aktivizovat - viz. např. podnikatelské odbory pana Bábka). Přesto jsou to právě podnikatelé, kteří posunují naši společnost vpřed. Společnost neposouvají politici, či úředníci - jak se nám právě oni snaží namluvit. Dobrý politik, úřadník, soudce, či policista pouze vytváří správné podmínky pro to, aby svoboda a úspěch jednotlivce znamenaly prospěch pro celou společnost a současně aby chránil společnost (rozuměj souhrn všech jednotlivců) před podvodniky a těmi, kdo by jim chtěl jejich svobodu vzít.


... a co to je podnikání?


Podnikání je jako řemeslo: Vyžaduje nadání, píli, houževnatost i znalost určitých pravidel a postupů. I tomuto řemeslu je třeba se naučit. Podnikat Vás však nenaučí žádná škola, či učiliště, jako je tomu v případě různých jiných řemesel.
Že to není pravda - vždyť přece existuje tolik středních i vysokých škol, které mají slova "podnikání", či "podnikatelský" přímo v názvu...? Ano, v názvu to mají. Současně je ale pravda, že nejméně se o reálném světě podnikání naučíte právě na těchto školách.
Pokud je podnikání řemeslo, už jste někdy viděli např. kuchařského učně, že by jen tak z voleje, ihned a napoprvé vysekl parádní svíčkovou ...? Asi ne, že... A proč to samé chceme po podnikatelích...? Stejně, jako začínající kuchař jistě (třeba i opakovaně) připálí svíčkovou, může se začínající podnikatel "spálit" ve svém byznysu.
Je zajímavé, že právě ti nejúspěšnější světoví podnikatelé si v začátcích prošli mnoha neúspěchy. A opět mluvíme jen o těch podnikatelích, kteří začínali s holýma rukama, pronajatou garáží a nápadem, kterým chtěli změnit svět. Nemluvíme o těch, kteří přes své kontakty "v Matrixu" dokázali zprivatizovat továrny, pojišťovny, či podobné zaběhlé podniky. To nejsou podnikatelé v pravém slova smyslu, ale oligarchové, kteří srostli se systémem tak, že bez jeho pobídek, dotací a úlev nejsou schopni na volném trhu přežít.
Podnikatelem myslím např. Billa Gatese nebo Steva Jobse. Není náhodou, že právě tito dva si v začátcích prošli mnoha neúspěchy. Jejich omyly  jim však daly zkušenosti a neučily je, jak chyby v podnikání napříště neopakovat. Současně měli štěstí, že žili v podnikatelům tradičně velmi vstřícném systému - tedy v Americe. Ano právě na tomto příkladu je provázanost úspěchu jednotlivce s vstřícností systému velmi zřejmá. Současně je vidět, jak se takto fungujícímu systému vyplácí vstřícnost k podnikatelům. Microsoft dnes zaměstnává v USA desetitisíce lidí a platí milionové daně. O Applu nemluvě ...
Pokud by Bill Gates začínal s podnikáním v ČR, tak by (za komunistů) skončil asi jako programátor v Slušovicích, nebo (v dnešní době) možná i za katrem.


Jak se tedy vypořádat s podnikatelským neúspěchem?


Je třeba si uvědomit, že způsob řešení každého problému je pouze v naší hlavě: Pokud si řekneme, že je neřešitelný, pak se neřešitelným skutečně stane. Pokud o něm ale budeme uvažovat jako o pouhé překážce na naší cestě k úspěchu, pak ji prostě přeskočíme a jdeme dál.
Nenechme se zviklat okolím, které se nás snaží přesvědčit, abychom s podnikáním sekli a nechali se zaměstnat. V kanceláři nebo jinde, s šéfem v zádech, stejně nebudeme šťastní. Pokud máme silnou vůli a dobrý plán, úspěch se jistě dostaví. A to co nás dříve nezabilo, to nás jistě posílí ...!

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace